برای همه ما پیش آمده است که لباسمان لکه شود و این مسئله زمانی مشکل ساز می شود که لکه ای از روی لباس زیبا و گران قیمتتان پاک نشود. در ادامه تمامی روش ها و موادی که برای از بین بردن لکه لباس مورد نیاز است را آورده ایم.

اولین و ساده ترین راه برای از بین لکه از روی لباس یا کیفتان این است که فورا آن را بشویید. در مرحله اول حتی با یک شوینده ساده هم می توان بدترین لکه ها را از بین برد اما اگر تنبلی کنید و یک لکه ساده به مدت زیادی روی لباستان بماند، با بهترین شوینده ها نیز نمی توان آنر ا از بین برد. فوفش بتوان آن را کمرنگ کرد. در این حالت است که شما به سازنده های مواد شوینده فحش داده و خواهید گفت:” شوینده های جدید اصلا به درد نمی خورد”

هرچند تا حدی با حرف شما در این مورد موافقم اما باید بگویم که هرچه سریعتر به فکر از بین بردن لکه ها از روی لباسها و ملحفه هایتان باشید. اگر لکه را زود پاک نکنید ممکن است جذب پارچه شده و اصلا پاک نشود.

لکه لباس و لکه گیری

هنگام لکه گیری باید به سه مورد دقت کنیم.

1- جنس پارچه          2- رنگ پارچه              3- نوع لکه

تمامی موادی که لکه ها را از بین می برند دوام پارچه را نیز کم می کنند. مخصوصا پارچه های ابریشم مصنوعی را ممکن است سوراخ کنند.

پس از قبل پارچه را شناسایی کرده و متناسب با آن پارچه محلول شوینده را انتخاب کنید و از شستن زیاد لباس هایتان با مواد شوینده بپرهیزید.

انواع مواد لکه گیر

آب اولین حلال لکه هاست و در صورتی که فاقد املاح باشد، مانند آب باران یا آب مقطر تاثیر بیشتری دارد.

داروهای لکه گیری : مانند صابون و آمونیاک، بنزین، الکل و آب.

این مواد چربی را در خود حل کرده و سبب زدودن آن می شوند.

موادیکه لکه را جذب کرده و از آن بیرون می کشند:

مانند گچ نرم، پودر تالک، پودر بچه، خاکستر نرم چوب.

این مواد چربی را به خود جذب کرده که این کار در مرحله دوم لکه گیری انجام می شود.

روش استفاده از لکه گیرها

بنزین

برای شستشوی لباس های چرب و برطرف کردن لکه های چرب بسیار مناسب است. البته بنزین را نمی توان برای پارچه های ریون و نایلونی استفاده کرد و رنگ  بعضی از پارچه های ابریشم مصنوعی را روشن می کند. همچنین نگهداری و استفاده از بنزین خطرناک بوده و بوی بدی را برای مدتی روی لباستان بر جای می گذارد.

بنابراین پیشنهاد می شود از بنزین با دقت فراوان و تنها در مورد لباس کارهای روغنی همسرتان استفاده کنید.

صابون

از محلول 100 گرم پودر صابون در یک لیتر آب جوش می توان خیلی از لکه ها را از بین برد.

در واقع صابون شوینده ای قوی برای از بین بردن لکه ها و لباسهای کثیف است.

برای از بین بردن لکه از روی تشک می توانید از مقدار بیشتری صابون در آب یا پودر صابون استفاده کنید.

پرمنگنات

25 گرم پرمنگنات را در یک لیتر آب حل کرده و لکه ها را در آن قرار دهید. وقتی که رنگ آن قرمز شد پارچه را از آب خارج کرده و خوب آبکشی کنید. سپس در جوهر ترشک یا بی سولفیت دو سود بگذارید تا رنگ قرمز آن برطرف شود. این محلول تمام پارچه ها مخصوصا لکه های روی پارچه سفید را لکه گیری می کند. برای لکه جوهر و میوه جات می توانید از این روش استفاده کنید.

بی سولفات دو سود

دوسود را باید در یک ظرف آب ریخته و دو برابر آن آب و چند قطره اسید استیک به آن اضافه کنید. بی سولفید دو سود برای از بین بردن لکه روی هر نوع پارچه بخصوص پارچه های ابریشم مصنوعی موثر است.

الکل

الکل را باید به میزان 2 به یک رقیق کنید. الکل تصفیه شده بهتر از الکل ناخالص است. الکل را برای پارچه هایی که الیاف شیمیایی دارند بکار برید.

آب اکسیژنه

هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه (H۲O۲) یک اکسنده متداول است که به عنوان سفیدکننده استفاده می‌شود. این محلول مانند آب بی‌رنگ و بی‌بو است، مزه تلخی دارد و کمی اسیدی است. این مایع اکسیدکننده‌ای قوی است.

توجه کنید که محلول آب اکسیژنه ای که تهیه می کنید نباید فاسد شده باشد. در این صورت خاصیت خود را از دست داده و لکه گیری بخوبی انجام نمی شود.

برای از بین بردن لکه لباس ها به میزان 2 به 1 آن را با آب ولرم مخلوط کرده و پس از لکه گیری پارچه را بخوبی آبکشی نمایید. برای تاثیر بیشتر می توانید آب اکسیژنه را با چند قطره آمونیاک ترکیب کنید.

نوع لکه ها و روش های از بین بردن هر یک

لکه های غذا و خورشت

ابتدا این لکه ها را با محلول آب و صابون بشویید و سپس باقیانده لکه را با محلول دو درصد پرمنگنات و محلول ده درصد اسید اگزالیک پاک کنید. در بیشتر موارد همان محلول صابون بخوبی جواب می دهد.

لکه های چربی

اگر پارچه از چربی لک شده باشد بزودی گرد و خاک را به خود جذب می کند. لکه چربی روی پارچه تیره رنگ، خاکستری و روی پارچه روشن بصورت لکه های سفید و آهاردار به نظر می رسد.

لکه روغن صنعتی

این لکه ها با بنزین پاک می شوند. باید دقت کنید که در حین لکه گیری مرتبا پنبه زیر لکه عوض شود. بعد از لکه گیری پارچه را با آب ولرم و صابون بشویید.

لکه روغن نباتی یا حیوانی

ابتدا آن را با آب و صابون بشویید و در صورتی که لکه بطور کامل پاک نشد می توانید آن را با الکل و یا بنزین سفید پاک کنید.

لکه های اسیدی (ترشی و سرکه) 

محل لکه را با محلول آمونیاک ده درصد و یا با محلول صابون پاک نموده و با آب خالص بشویید.

لکه گل

این لکه با محلول آب و صابون و یا آمونیاک رقیق تمیز می شود، لکه های سبزی را با آب و صابون پاک کنید و اگر بخوبی پاک نشد از محلول دو درصد پرمنگنات استفاده کنید.

لکه لاک ناخن

اگر این لکه روی پارچه نخی باشد می توان آن را با استون پاک کرد و در غیر اینصورت از استات استیل استفاده شود.

لکه میوه ها

مانند آلبالو، شاتوت، انار و …. این لکه ها را ابتدا با مواد شوینده معمولی فورا بشویید. در صورتی که لکه از بین نرفت از محلول ده درصد هیدروسولفیت دو سود استفاده کنید.

لکه عرق بدن

این لکه ها را با آب ژوال رقیق پاک کنید.

لکه قهوه، کاکائو و شیر

ابتدا محل لکه را با آب و صابون بشویید و اگر لکه از بین نرفت آن را با محلول دو درصد پرمنگنات پاک کنید.

لکه شمع

ابتدا با پشت چاقو جرم های شمع را از محل لکه بردارید. سپس لکه را روی پارچه نخی قرار داده و اتو بکشید تا باقیمانده شمع به پارچه نخی منتقل شود. در صورت باقی ماندن لکه از الکل استفاده کنید.

لکه خودکار، مداد و دوده

ابتدا فورا محل را با صابون، کمی آب و یک مسواک یا برس تمیز نمایید. لکه های باقیمانده با الکل و یا محلول پرمنگنات 2 درصد و محلول سولفیت ده درصد پاک می شود.

لکه زرد اتو

هنگام اتوکشی اگر لباس کمی زرد شد با محلول آب اکسیژنه آن را تمیز کنید.

لکه چای

این لکه ها را با آب ژوال تمیز کنید.

اگر چای روی فرش ریخته شد بلافاصله آب معمولی رویش ریخته و صابون بکشید تا تمیز شود.

در صورت چسبیدن آدامس یا چسب رازی روی فرش، آن را با استون پاک کنید.

لکه زرد چوبه و روغن های خوراکی زرد رنگ

ابتدا محل لکه را با آب و صابون شسته و سپس آن را با محلول پرمنگنات دو پتاسیم دو درصد خیس کنید. چند دقیقه صبر کنید تا محل لکه تقریبا قهوه ای شود. سپس روی آن محلول جوهر ترشک دو درصد ریخته تا کاملا بی رنگ شود و اگر بی رنگ نشد دوباره این کار را تکرار کنید. در مورد لکه جوهر نیز از همین روش استفاده کنید.

لکه رنگ روغن

فورا و تا رنگ روغن خشک نشده آن را با نفت یا بنزین و تینر پاک کنید.

مارک های روی پارچه

بهترین خرید پارچه زمانی است که فروشنده پارچه 20 سانتی متر آخر را به خاطر مارک روی پارچه به رایگان به شما داده است اما وقتی می بینید نمی توانید آن مارک را از بین ببرید و یا با چاقو ساعت ها به جان پارچه می افتید ممکن است از خیر این تخفیف بگذرید.

یک راه بسیار بسیار ساده برای از بین بردن مارکهای روی پارچه وجود دارد و آن این است که با الکل و تکه پارچه ای روی این مارکها بکشید و به سرعت از آن جدا شده و هیچ آسیبی به پارچه نمی رسد. پس از انجام این کار حتما پارچه را آبکشی کنید تا اضافات مارک از روی پارچه برداشته شود.

خبر خوب این است که می توانید از هر الکلی که در خانه دارید برای این کار استفاده کنید.


مطالب پیشنهادی

جدول سایز استاندارد بانوان

آموزش تصویری روش صحیح اندازه گیری خانم ها برای تهیه الگو

آموزش تصویری طراحی الگوی بالاتنه به روش مولر


شاید به کارتان بیاید